Kashima Shin Ryu

Pod względem technicznym szermierka w szkole Kashima Shin Ryu składa się z czterdziestu kata ułożonych w 5 serii:

Pierwsza seria Kihon Dachi, składa się z pięciu form – Kata. Uczy podstawowych technik miecza, ćwiczonych w dystansie miecz-miecz. Do treningu używa się mieczy drewnianych Bokuto.

Druga seria Ura Dachi 10 Kata, które ćwiczone są w dystansie miecz-ciało. Obaj ćwiczący wykorzystują miecze Fukuroshinai – miecze bambusowe obszyte skórą, które łagodzą kontakt z ciałem ćwiczących..

Trzecia seria Aishin Kumi Tachi 5 Kata, uczy strategii, polegającej na naśladowaniu ruchów przeciwnika oraz doprowadzeniu do zmylenia go.

Czwarta seria Jissen Kumi Tachi 10 Kata, uczy walki podczas pojedynku, w krótkim dystansie. Reakcje osoby broniącej (Shite) muszą być prowadzone nie tylko na poziomie fizycznego odpowiadania ruchem na ruch, ale wymagają odpowiedniego wyczuwania ataku i błyskawicznego przejmowania kontroli.

Piąta seria Kassen Dachi 10 kata, ćwiczy się techniki spotykane na polu bitwy, z wykorzystaniem m.in. zbroi. Techniki te zakładają szarżę i konieczność błyskawicznego pokonania kilku przeciwników na pierwszej linii wroga.

W sezonie 2019-2020 Ken jutsu szkoły Kashima trenujemy w każdy CZWARTEK