HISTORIA AIKIDO

 

Historia Aikido nierozerwalnie powiązana jest z życiem założyciela Morihei Ueshiba. Praktykował on wiele różnych sztuk walki. Najbardziej rozwinął się jednak w Daito Ryu Jujitsu, to właśnie ta sztuka walki zapoczątkowała dzisiejsze Aikido. Daito Ryu zostało wymyślone przez samurajów jako efektywna sztuka walki zawierająca kombinację dźwigni, różnego rodzaju unieruchomień oraz rzutów. Ueshiba użył tego jako fundamentu przy tworzeniu Aikido, jednak traktowanie Aikido jako kolejnej sztuki walki byłoby dużym błędem i uproszczeniem. Splata się w nim wymiar duchowy, etyczny i fizyczny. Już sama nazwa na to wskazuje. Połaczenia słów AI, KI i DO oznaczają harmonię ciała, umysłu i ducha czyniącą z człowieka istotę lepszą, wrażliwszą i pełną spokoju.

 

 

 

 

 

AIKIDO

 

Aikido składa się z samych technik obronnych. Dlaczego tak jest? Twórca aikido Morihei Ueshiba jako osoba bardzo religijna uważał, że napastnik nie jest wrogiem, tylko bratem który pobłądził i że starcie nie powinno zakończyć się okaleczeniem bądź śmiercią napastnika. Nie chodzi o to, aby wygrać lecz o to, aby nie przegrać.

 

 

 

 

 

Z natury w Aikido większy nacisk kładzie się na precyzję niż na siłę. Charakterystyczne dla Aikido jest zastosowanie ruchów po kole, które pozwala zneutralizować energię napastnika i użyć jego siły przeciw niemu samemu, dzięki czemu osoby słabsze mają takie same szanse w starciu. Trening Aikido jest obowiązkowy dla wszystkich kobiet oficerów tokijskiej policji.

 

 

 

 

 

 

AIKIDO W SŁUŻBACH MUNDUROWYCH

 

Specyfika technik Aikido oraz ich różnorodność sprawia, że sztuka ta jest wręcz stworzona dla Policji i innych służb mundurowych. Poszanowanie przeciwnika i humanistyczne podejście do sytuacji walki w zgodzie z obowiązującym prawem stawia Aikido na pierwszym miejscu w śród innych systemów samoobrony. Najsłynniejszym policjantem uprawiającym Aikido a zarazem uznanym mistrzem tej sztuki jest Steven Seagal.

 

 

 

 

 

Zapraszamy do współpracy.

 

 

Poniżej film z pokazów Daito-ryu i Aikido.